Budżet gminy na 2025 rok. Co niezbędne? Co zbędne?

Niżej przytaczamy opinię Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej dotyczącą projektu budżetu Gminy Gołdap na rok 2025. Nie trzeba przypominać, że gmina jest w ciężkiej sytuacji finansowej, dlatego niezbędne jest szukanie oszczędności. W tym aspekcie grupa radnych sugeruje, że można m.in. zaoszczędzić na gminnej administracji co obrazuje załączony wykres wraz z tabelą. Materiał rozpoczyna wstęp autorstwa Klubu Radnych „Dobro i Współpraca”.

Budżet Gminy Gołdap – trudne wybory i propozycje zmian

15 listopada 2024 r. burmistrz Gołdapi przedstawił projekt budżetu na rok 2025. Projekt, który zakłada głównie kontynuację rozpoczętych już zadań. Niepokój budzi fakt, że po raz kolejny zaplanowano deficyt budżetowy, także w wydatkach bieżących. Oznacza to, że gmina nie uzyskuje wystarczających dochodów na pokrycie podstawowych potrzeb.
Co więcej, w projekcie nie uwzględniono środków na ewentualne zobowiązania wynikające z toczących się spraw sądowych, które mogą opiewać na milionowe kwoty i znacząco obciążyć finanse gminy.

W projekcie budżetu Gminy Gołdap na 2025 rok nie uwzględniono również żadnej z 73 propozycji zgłoszonych przez komisje rady oraz Klub Radnych „Dobro i Współpraca”. Najwięcej wniosków zgłosił właśnie Klub Radnych „Dobro i Współpraca” – 46, a resztę podzieliły między sobą komisje: Zdrowia (15), Budżetu (16), Rozwoju Obszarów Wiejskich (5) oraz Oświaty (1).

Aby Gmina Gołdap mogła się rozwijać, konieczne jest zwiększenie dochodów własnych oraz ograniczenie wydatków bieżących. Klub Radnych „Dobro i Współpraca” podjął próbę znalezienia oszczędności, jednocześnie dbając o potrzeby mieszkańców. Aby znaleźć rozwiązanie problemu deficytu w wydatkach bieżących przeanalizowano funkcjonowanie porównywalnych gmin. Jednym z zauważalnych problemów jest struktura zatrudnienia w administracji, która różni się od innych samorządów, dlatego też między innymi tu wskazano na możliwość oszczędności. Największym nowym zadaniem jakie zaproponowano to wymiana części lub jeśli uda się pozyskać dotację to całości oświetlenia ulicznego, co również przełoży się na stałe zmniejszenie kosztów ponoszonych rokrocznie przez gminę.

Oświetlenie gminy. Koszty tej inwestycji już by się zwracały

Wypracowane przez klub rozwiązania zostały formalnie zgłoszone przez Komisję Zdrowia – 18 propozycji przesunięć i zmian z konkretnym wskazaniem źródeł finansowania. Wnioski te uznano za zasadne i zostały one skierowane do burmistrza.

Planowany budżet na rok 2025 to kwota 147.382.965,90 zł. Zmiany i przesunięcia opiewają na kwotę 2.553.300,00 zł, co stanowi 1,73% planowanego budżetu. Wskazane źródła finansowania są tylko propozycją, a burmistrz może zaproponować inne. Priorytetem jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców przy jednoczesnym poszukiwaniu oszczędności.

Opinia do budżetu 2025 załącznik

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły